A Suba-lyuk Cserépfalu közelében a Hór-völgy oldalában helyezkedik el. A völgytalpról jól kiépített, meredek ösvény vezet a barlang tágas nyílásához.
Kiemelt jelentőségét a benne talált ősember leleteknek és a jégkor utolsó szakaszát felölelő, csaknem teljes rétegsornak köszönheti. Az átlagosan 6 m vastag barlangi kitöltésben 60-70 ezer évvel ezelőtt élt neandervölgyi emberek, egy 25-35 éves nő és egy 3 év körüli gyermek csontmaradványait találták meg nagyszámú állatcsont, több mint 5000 pattintott kőeszköz és tűz használatára utaló faszén darabkák mellett.
Maradványai alapján a suba-lyuki emberek a kelet-európai neandervölgyi típushoz állnak közel. A barlangban fellelt állatcsontok azt bizonyítják, hogy az itt élt emberek az erdőben és a Bükk előterében elterülő füves pusztán is vadásztak. Leggyakoribbak a barlangi medve, a vadló, kőszáli kecske, zerge, nyúl, gímszarvas és mamut csontjai. Kőeszközeik döntő többségét a környéken gyűjtötték, azonban találtak a mai Bükkszentkeresztről származó kvarcporfír és zempléni eredetű obszidián tárgyakat is.
forrás: https://cserepfalu.kornyeke.hu/suba-lyuk-barlang
Vélemény, hozzászólás?